اعزام ناوهای آمریکا به دریای عرب/ پنتاگون به ایران: قصد تجسس نداریم

سخنگوی پنتاگون انتشار برخی گزارش ها مبنی بر اینکه ناوهای جنگی آمریکا به منظور انجام ماموریت رهگیری و تجسس کشتی های ایران به آب های یمن اعزام شده اند را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروی دریایی آمریکا یک ناو هواپیمابر و همچنین یک ناو حامل موشک های کروز هدایت شونده به آب های یمن اعزام کرده است.
ناوهای تئودور روزولت و نرماندی از خلیج فارس به آبهای کشور یمن انتقال داده شدند.
سرهنگ استیو وارن سخنگوی پنتاگون برخی گزارش ها مبنی بر اعزام ناوهای جنگی آمریکا به منظور انجام ماموریت رهگیری و تجسس از کشتی های ایرانی در آب های یمن را تکذیب کرد.
منابع نظامی گفتند که ۲فروند موشک کروز آمریکا جمعه شب گذشته جنوب صنعا پایتخت یمن را هدف قرار دادند.
عربستان از پنجم فروردین ماه امسال بسیاری از نقاط یمن به خصوص صنعا را مورد حملات هوایی قرار داده و دست کم ۲ هزار و ۷۵۰ نفر از مردم بی دفاع به ویژه کودکان و زنان را به خاک و خون کشیده است.
در وب سایت شبکه خبری یورونیوز با پخش تصاویر ورود ناورهای آمریکایی به دریای عرب گزارش داد:  یک مقام آمریکایی حضور کشتی های این کشور در نزدیکی یمن را گزینه ای ضروری در صورت وخیم تر شدن اوضاع در یمن خواند.
از سوی دیگر در ادامه حملات هوایی ائتلاف منطقه ای کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی به مواضع حوثی ها در یمن، یک پایگاه موشکی در صنعا، پایتخت هدف قرار گرفت و در پی آن یک رشته انفجارهای مهیبی این شهر را فراگرفت. در این انفجارها دست کم ۲۵تن از جمله چند کودک جان باختند و نزدیک به ۴۰۰ نفر نیز زخمی شدند.
گفته می شود این انفجارهای مرگبار در ارتفاعات فج عطان و در ناحیه حدا در نزدیکی سفارت ایران در صنعا روی داده و در پی آن تهران سفیر عربستان سعودی در ایران را احضار کرد.
در پی زخمی شدن دو کارمند سفارت اندونزی در این انفجارها و وارد آمدن خسارت هایی به ساختمان آن، وزرات خارجه این کشور حمله هوایی ائتلاف را محکوم کرد.
در همین حال برنامه جهانی غذا می گوید در تلاش برای رساندن کمک های بشردوستانه به آوارگانی است که به کشورهای مجاور از جمله جیبوتی پناه برده اند. چالیس مک دونوق، سخنگوی برنامه جهانی غذا در این کشور گفت: « گروه های ما به ده ها هزار نفری که در یمن درگیر جنگ هستند یاری می رسانند و در حال تامین کمک های غذایی به آنهایی هستند که از درگیری ها در این کشور گریخته اند.»
به گفته سازمان ملل متحد در درگیری های نظامی در یمن بیش از ۱۳۰ هزار نفر آواره شده اند و بیش از ده میلیون نفر نیز با کمبود مواد غذایی و مایحتاج اولیه روبرو هستند.

نظرات : 0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.